Regały wielopoziomowe

Budując magazyn, trzeba pamiętać o wielu różnych zagadnieniach. Przede wszystkim powinien być on usytuowany w odległości maksymalnie 10 kilometrów od drogi i stale monitorowany. Należy zaprojektować go tak, by łatwo było szukać w nim potrzebnych towarów, przemieszczać ładunki, a także je załadowywać i rozładowywać. Równie ważne jest wyposażanie magazynu. Aby przechowywać w nim maksymalną ilość towaru, zaoszczędzając jednocześnie powierzchnię. Produkowane są pod dwiema postaciami:

  • antresol magazynowych z regałami półkowymi
  • wolnostojących wielopoziomowych regałów półkowych

Wielopoziomowe antresole magazynowe

Dostępne w naszej ofercie antresole magazynowe, podobnie jak regały, produkowane są ze stali. Charakteryzuje je duża nośność oraz łatwość montażu i demontażu. Można w nich instalować elementy oświetlenia, rury oraz przewody.Dzięki nim powiększysz powierzchnię magazynową hali, zyskując dodatkową przestrzeń do przechowywania towarów. Ponadto nowoczesne antresole magazynowe ułatwiają selektywny dostęp do przechowywanego towaru, ułatwiając proces jego komplementacji.

Regały wielopoziomowe, wolnostojące

Regały wielopoziomowe wolnostojące produkuje się z wysoko gatunkowej stali,dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe i mocne. Ich warstwa wierzchnia została zabezpieczona powłoką cynkową, dlatego regały te nie korodują oraz są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich kolejną zaletą jest szybkość oraz łatwość montażu i demontażu – ich łączenia sprawiają, że konstrukcję montuje się, nie używając skomplikowanych narzędzi. Wysokość poziomu półek można dowolnie modyfikować, dostosowując ją do rodzaju składowanych i przechowywanych towarów. Do olbrzymich zalet oferowanych przez nas magazynowych regałów wielopoziomowych zaliczyć należy także możliwość składowania dużo większej ilości towaru niż na standardowych regałach, przy jednoczesnej oszczędności powierzchni. Obniża to koszty magazynowania i sprawia,że nawet na małej powierzchni hali składować można dużą ilość towaru,płacąc tym samym niewielki podatek. Jedyną wadą regałów wielopoziomowych będzie wysoki koszt ich zakupu, który jednak zwróci się bardzo szybko.

Zarówno dzięki wolnostojącym regałom wielopoziomowym, jak i antresolom magazynowym, z łatwością zaprowadzisz ład oraz porządek w składowanym asortymencie.

Regały magazynowe paletowe – rodzaje i ich specyfikacja

Regały paletowe mogą znacznie różnić się między sobą. Wyróżniamy regały:

  • *rzędowe
  • wjezdne
  • przesuwne
  • przepływowe

Te pierwsze należą do najczęściej spotykanego systemu składowania. Charakteryzuje je łatwość wykonania konstrukcji, a także stosunkowo niska cena. Regały rzędowe pozwalają na szybką zmianę konfiguracji. 

‍Kolejno opisywanym systemem składowania są regały wjezdne, które doskonale sprawdzają się w przypadku przechowywania produktów w długim terminie. Ten typ regałów pozwalana maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a także są proste w obsłudze.

Następne są konstrukcje przesuwne. Ten rodzaj regałów magazynowych paletowych zapewnia dostęp do praktycznie każdej palety. Dodatkowo umożliwiają przechowywanie różnych typów towarów w jednym systemie.

Ostanie są regały przepływowe, które przyspieszają obsługę oraz ułatwiają kontrolę stanów magazynowych

Regały paletowe

Regały magazynowe paletowe znajdują się praktycznie w każdym magazynie. To wielopoziomowe konstrukcje umożliwiające składowanie towarów i różnego rodzaju palet. Ich celem jest maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Na rynku istnieje kilka rodzajów regałów paletowych, których wykorzystanie i specyfikacja znacznie się różnią. Jakie są typy regałów magazynowych paletowych? Jakie jest ich wykorzystanie?

Zastosowanie regałów paletowych

Poszczególne rodzaje regałów magazynowych paletowych mają swoje zastosowanie w różnych magazynach. Jedne pozwalają składować tylko jeden rodzaj ładunków, natomiast drugie skonstruowane są do przechowywania towarów o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Warto jednak pamiętać, że każdy regał paletowy pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu, co w znaczący sposób wpływa na wydajność firmy.

O czym warto pamiętać przy wyborze regału?

Przechowywanie produktów i surowców zawsze wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków i właściwego miejsca. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest używanie różnego rodzaju regałów magazynowych. W zależności od swojej konstrukcji mogą one służyć m.in. do składowania posegregowanych detali w niewielkich opakowaniach lub ustawiania całych palet o sporej masie. Taki rodzaj przechowywania, niezależnie od specyfiki magazynowanych produktów sprawia, że regały muszą odpowiadać wielu wymaganiom związanym z bezpieczeństwem. Również montaż regałów magazynowych powinien być przeprowadzany fachowo i przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Sprawdźmy, co wiąże się z wykorzystywaniem tego typu regałów i na co warto zwrócić uwagę.

Regały magazynowe muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo ludziom, którzy mogą przebywać w pomieszczeniu składowania, powinny też zapewniać właściwą ochronę przechowywanym towarom. Regał magazynowy musi być bardzo stabilny i wytrzymywać obciążenia, do których został zaprojektowany. Ustawienie regału wolnostojącego wymaga przygotowania posadzki o dopasowanej do masy urządzenia i przechowywanych towarów nośności. Bardzo istotne jest również jej właściwe wypoziomowanie.

Regały stosowane do składowania powinny być wyprodukowane z uwzględnieniem obowiązujących norm, m.in. PN-EN 15620:2010, PN-EN15629:2010, PN-EN 15635:2010, PN-EN 15512:2011. Zawarte w nich są wymagania związane z możliwymi obciążeniami, dopuszczalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz specyfiką materiałów.

Trzeba pamiętać, że regały, podobnie jak wszystkie urządzenia stosowane w przedsiębiorstwach powinny być eksploatowane zgodnie z zasadami przewidzianymi w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy. Każdy, kto ma zamiar przystąpić do montażu i eksploatacji regału magazynowego, musi pamiętać o analizie ryzyka związanego z przechowywaniem danego typu materiałów i wybrać oraz zaprojektować system regałów magazynowych w taki sposób, by gwarantował on bezpieczne użytkowanie. W przypadku korzystania z usług wyspecjalizowanej firmy to ona ponosi odpowiedzialność za zgodność regału z przepisami. Do niej należy też zadbanie o deklarację zgodności czy system informacji o dopuszczalnej nośności.

Użytkownik regałów magazynowych powinien pamiętać o zasadach bezpiecznej eksploatacji oraz o należytym wykonywaniu obowiązków związanych z przeglądami okresowymi i dbaniu o właściwy stan techniczny.

Czym są antresole magazynowe?

Antresole magazynowe to najczęściej solidne konstrukcje wykonane ze stali lub aluminium. Są to specjalne podesty, które umożliwiają wygospodarowanie w pomieszczeniu dodatkowej przestrzeni przez dodanie „kolejnego piętra”. Podesty i antresole magazynowe to najszybszy i najtańszy sposób na powiększenie dostępnej ilości miejsca do składowania. Dzięki dużej wytrzymałości i odpowiedniej nośności dopasowanej do potrzeb klienta i planowanego obciążenia mogą być wykorzystywane do przechowywania bardzo szerokiego wachlarza różnych produktów – od bel z materiałami w hurtowni krawieckiej po pojemniki z częściami zamiennymi do maszyn. Dzięki schodom umożliwiają łatwy dostęp do ustawionych na nich regałów i pozwalają na sprawne przemieszczanie składowanych towarów.

Antresole magazynowe - gdzie znajdują zastosowanie?

Magazynowanie produktów wymaga sporej ilości miejsca i zapewnienia możliwie łatwego dostępu do nich. W przypadku, gdy przechowywane towary są układane na paletach,  przewożone i układane na regałach do wysokiego składowania sytuacja wydaje się prosta. Na stosunkowo niedużej powierzchni można wówczas zmieścić bardzo pokaźną liczbę palet, ograniczoną tylko nośnością regału i wysokością dostępnego pomieszczenia.

Co jednak zrobić, gdy trzeba zmagazynować produkty składowane na niskich regałach, takie o mniejszych gabarytach, do których powinien być w miarę swobodny dostęp?

Taka sytuacja zdarza się bardzo często w magazynach części zamiennych, hurtowniach czy bazach logistycznych firm wysyłkowych lub prowadzących sprzedaż internetową. Najprostszym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie antresol magazynowych.

‍Jakie są największe zalety antresol magazynowych?

Antresole magazynowe pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni pomieszczeń do składowania towarów. Dzięki wielopiętrowej konstrukcji na tej samej powierzchni można zmieścić większą ilość produktów. Konstrukcja antresol jest wytrzymała i w pełni bezpieczna. Mogą one być ściśle dopasowane do kształtu i specyfiki magazynu, a nawet wyposażone w podłogi i rampy, pozwalające na wykorzystanie do ich obsługi wózków paletowych lub jeśli jest taka potrzeba wózków widłowych. Dużą zaletą jest to, że antresole magazynowe mogą być zamontowane w krótkim czasie,a także w razie konieczności szybko zdemontowane.