Dlaczego potrzebujesz wygrodzeń przemysłowych w swoim zakładzie?

Robotyzacja i automatyzacja w zakładach przemysłowych trwa w najlepsze. Wynikiem tego jest usprawnienie procesów produkcyjnych, zwiększenie wydajności oraz obniżenie kosztów. Za tym idą również nowe wyzwania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości procesów produkcyjnych.

W swojej pracy zmagasz się z wyzwaniami takimi jak:

  • ochrona pracowników, zapobieganie wypadkom,
  • zabezpieczenie węzłów produkcyjnych i robotów przed nieuprawnionym lub przypadkowym wejściem pracowników, wózkami widłowymi czy innymi pojazdami,
  • utrzymanie ruchu- ograniczenie przestojów i awarii.

Jeśli istnieje ryzyko to należy je zabezpieczyć.

Potrzebujesz wygrodzeń przemysłowych, które skutecznie ochronią ludzi, roboty i ruchliwe linie produkcyjne.

Osłon, które zatrzymają uderzenie robota w przypadku awarii. Wytrzymają siłę uderzenia nadjeżdżającego wózka.

Powinieneś mieć pewność, ze gdy dojdzie do awarii, żadna część systemu osłonowego nie zawiedzie. System powinien być również dopasowany wytrzymałościowo do ryzyka jakie występuje na zakładzie.

Na jakość i trwałość wygrodzeń maszyn składa się nie tylko materiał wykonania ale również standardy które powinny spełniać.

Osłony maszyn powinny być przetestowane i spełniać wymagane normy. Koniecznie takie jak EUROPEJSKA DYREKTYWA MASZYNOWA.

Dyrektywa ta wymaga, aby producenci maszyn spełniali określone wymagania techniczne i dokumentowali je, aby upewnić się, że ich produkty są bezpieczne dla użytkowników.

Zgodnie z normą ISO 13857 wygrodzenia nie powinny mieć szczelin przekraczających 180 mm. Wszystko, co przekracza 180 mm, określa się terminem „dostęp całego ciała”, gdzie człowiek może uzyskać dostęp do obszaru chronionego.

Osłony maszyn są tez składową urządzenia i podlegają pod CE. Drzwi są osłoną ruchomą, wygrodzenie jest osłoną stałą.

Nasze systemy osłonowe spełniają wszystkie wyżej wymienione normy. Dodatkowo panele, słupki i wsporniki są badane zgodnie z zaleceniami dotyczącymi badań udarnościowych w Załącznik C w zrewidowanej normie ISO 14120.

Pewność dadzą Ci również specjalne testy wytrzymałościowe. Testy przeprowadzane są poprzez zrzucanie ciężarów na osłonę. Ciężary odpowiadają siłom od 309 dżuli aż do 2,000 dżuli.

Dla porównania uderzenie o wartości 1,600 dżuli jest równoważne uderzeniu 100 kg w ochronę z prędkością 20 km/h.

Wszystkie systemy i składowe są testowane. Wyniki można znaleźć w naszych raportach z testów, w których podajemy typ panelu, słupka i wspornika. Informacje o produkcie pokazują, jakiej sile został poddany produkt i ile energii może wytrzymać.

Odpowiednie wygrodzenia i osłony zapewniają:

  • Bezpieczeństwo pracowników: oddzielają niebezpieczne strefy i urządzenia, zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom.
  • Ciągłość ruchu: zapobiegają niekontrolowanej interakcji różnych stref i urządzeń, co pozwala na utrzymanie ciągłości ruchu w procesach produkcyjnych.
  • Ochrona urządzeń: osłony i wygrodzenia chronią urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Łatwiejsze utrzymanie czystości: oddzielają strefy i maszyny, co umożliwia łatwiejsze zapewnienie porządku w zakładzie.
  • Zwiększenie efektywności produkcji: dzięki zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom i utrzymaniu ciągłości ruchu, wygrodzenia wpływają na ciągłość produkcji.
  • Wzrost wydajności: pozwalają na lepsze zarządzanie procesami produkcyjnymi i wzrost efektywności.
  •  Poprawa estetyki: w zależności od materiału i koloru, ogrodzenia maszyn mogą również poprawić estetykę zakładu produkcyjnego.

Jak wybrać odpowiednie ścianki przemysłowe i na co zwrócić uwagę?

  • Określ jakie masz potrzeby. Jakie prace wykonywane są na danym obszarze. Jakie czyhają niebezpieczeństwa i ryzyka po obu stronach ścian osłonowych. Czy występuje ruch wózków widłowych, znajdują się substancje, które mogę pryskać.  Jakie obszary powinny być osłonione, jakie roboty i maszyny na nich pracują.
  • Sprawdź jakie wygrodzenia techniczne powinny spełniać oraz jaką wytrzymałością powinny się charakteryzować. Jakie są wymagania firmy ubezpieczeniowej.
  • Wybierz materiał wykonania: kratka stalowa, poliwęglan, blacha.  Cechy wygrodzenia – czy ma być siatkowe, przezroczyste czy całkowicie pełne? Kolory, odpowiednie wyposażenie: drzwi, zamki, wzmocnienia itp.

Wygrodzenia bezpieczeństwa powinny być odpowiednio wytrzymałe, w zależności od środowiska.

Dobierz jak najtrwalsze osłony. Najlepiej, żeby wygrodzenia miały przeprowadzone testy uderzeniowe na wszystkie elementy składowe  - potwierdzone certyfikatem organizacji niezależnej np. TUV. Zdejmij odpowiedzialność postaw na odpowiednie systemy osłonowe.

Gdy jedyną stałą jest zmiana. Wybierz taki rodzaj osłon przemysłowych, który możesz modyfikować i dopasowywać do zmieniającej się architektury zakładu. Uniwersalność pod względem wymiany paneli, dopasowania do zmieniających się warunków na produkcji – to czynnik, który zaplusuje na przyszłość.

Powiązane usługi

Dowiedz się wiecej

Wygrodzenia przemysłowe - dobór i montaż