Do It Yourself - Drukarki Przemysłowe

21.7.2021 13:01

Jeśli utożsamiasz się z powiedzeniem CHCESZ COŚ ZROBIĆ DOBRZE, ZRÓB TO SAM to drukarki przemysłowe są dla Ciebie!

Rodzaje druku

We współczesnym świecie na każdym kroku spotykamy się z różnego rodzaju naklejkami czy etykietami. Prawidłowe oznakowanie i identyfikacja są istotnym elementem większości etapów produkcyjnych oraz właściwie wszystkich gotowych produktów. W zależności od zastosowania i oczekiwanych właściwości etykiety można wybierać pośród wielu metod druku m.in. sitodruk, druk cyfrowy, fleksograficzny czy termotransferowy. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ograniczenia i możliwości.

Termotransfer

Termotransfer

Niewątpliwie jednak najlepszym połączeniem pod kątem różnorodności materiałów, na których można drukować oraz dostępności samej metody jest termotransfer. Sam zadruk charakteryzuje się dużą trwałością oraz odpornością na trudne warunki, dlatego właściwie w każdej firmie jest dzisiaj drukarka termotransferowa. W zależności od potrzeb może być wykorzystywana na magazynach do przygotowania etykiet logistycznych, regałów, do wizualizacji miejsca pracy, szaf elektrycznych, oznakowania podczas procesów produkcyjnych ale przede wszystkim oznakowania wyrobów gotowych. Zastosowań jest nieskończona ilość, etykiety wykorzystywane są w różnych branżach, m.in.:

* lotnictwo,
* automotive,
* przetwórstwo
* branża spożywcza,
* branża elektryczna,
* telekomunikacja,
* laboratoria i wiele innych, a wszystko zależy od tego jakie materiały eksploatacyjne wybierzemy.  

Zarządzanie oznakowaniem

drukarka stacjonarna Brady

Odpowiednio dobrana etykieta to dopiero połowa sukcesu, ponieważ niezbędnym jest też posiadanie drukarki z oprogramowaniem, które pozwolą na zaprojektowanie i właściwy wydruk. Zarówno jeśli chodzi o materiały jak i drukarki współpracujemy z firmą Brady, która oprócz produktów związanych typowo z bezpieczeństwem (Lockout/Tagout czy Scafftag), bez wątpienia jest jednym ze światowych liderów w zakresie oznaczeń i identyfikacji.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór produktów Brady, oraz skorzystasz z pomocy eksperta w tej dziedzinie, który dobierze najlepiej dopasowane rozwiązania do Twoich potrzeb.

Brady

Brady

Brady w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku i rosnące znaczenie odpowiedniej jakościowo identyfikacji oferuje szeroką gamę urządzeń, które w zależności od miejsca i zakresu zastosowania, wydajności i rozmiarów samej drukarki oraz etykiet pozwala wybrać właściwą opcję. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy od najmniejszych, ręcznych drukarek mobilnych po urządzenia specjalistyczne, które pozwalają na wydruk dziesiątek tysięcy etykiet dziennie.

Rodzaje drukarek przemysłowych

Rodzaje drukarek Brady

Ofertę Brady w zakresie drukarek możemy podzielić na 4 działy:

- drukarki przenośne,
- drukarki typu desktop,
- drukarki graficzne,
- drukarki specjalistyczne.

Drukarki przenośne

drukarka BMP71

Drukarki przenośne to głównie komfort użycia w dowolnym miejscu, zarówno w biurze, na produkcji jaki podczas pracy w terenie, serwisu lub montażu u klienta. W większości pozwalają na pracę niezależną, projektując i generując wydruk bezpośrednio z poziomu drukarki oraz za pośrednictwem komputera i dedykowanego oprogramowania BRADY WORKSTATION. Przekrój drukarek mobilnych jest na tyle szeroki, że możemy wybierać wśród urządzeń z różnym zakresem druku etykiety od 6 do 50 mm szerokości, wydajnością do 1000 etykiet dziennie, nawet na kilkudziesięciu różnych rodzajach materiałów eksploatacyjnych. Każda z drukarek, dzięki zastosowanej technologii korzysta z systemu autodetekcji i autokalibracji, co w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza pracę z wybraną drukarką. Wykorzystana technologia minimalizuje straty materiałowe związane z koniecznością kalibracji rolki z etykietami oraz pozwala zaoszczędzić czas, który niesie za sobą konieczność dostosowania rozmiarów etykiety do jej projektu.

Drukarki stacjonarne

drukarka BBP12
Podstawowa i najbardziej uniwersalna drukarka stacjonarna - BBP12

Drukarki „desktop”(stacjonarne) to na pierwszy rzut oka najpowszechniejsze i najbardziej popularne urządzenia, które pracują za pośrednictwem komputera i dedykowanego do nich oprogramowania. Oczywiście w tym zakresie również możemy wybierać wśród drukarek, które mają różną wydajność (od kilkuset etykiet w przypadku biurkowych drukarek BBP12, do kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy etykiet dziennie w przypadku drukarek typowo przemysłowych np. modelu i7100). Oprócz wydajności samego modułu drukującego istotne jest też to, co chcemy wydrukować, ponieważ w zależności od zastosowania, drukarki są wyposażone w głowice z różną rozdzielczością, standardowo jest to 300 DPI - to wystarcza do wydruku większości standardowych etykiet, tabliczek znamionowych czy oznaczeń z kodami kreskowymi oraz prostymi grafikami. Zdarza się jednak, że wymagana jest dużo większa precyzja i dokładność wydruku na małych etykietach (branża laboratoryjna lub elektroniczna), wtedy idealnie sprawdzają się drukarki z głowicami o rozdzielczości 600 DPI.

drukarki etykiet Brady
Najważniejsze cechy drukarek

Ważnym jest też fakt, iż drukarki te pracują w systemie otwartym, co czyni je bardzo uniwersalnymi urządzeniami i daje możliwość zastosowania właściwie każdej etykiety przeznaczonej do druku termotransferowego.

Drukarki specjalistyczne

drukarka przemysłowa Brady

Kolejna grupa to urządzenia specjalistyczne, które są ukierunkowane na konkretne zastosowanie. W tym przypadku urządzenie ma zintegrowane ze sobą funkcje druku i precyzyjnej aplikacji wydrukowanej etykiety. Są to urządzenia dedykowane do masowej produkcji przewodów, wiązek kablowych, płytek drukowanych PCB czy innych elementów elektronicznych. Idealnym przykładem takiego urządzenia jest najnowszy w ofercie Brady- WraptorA6200, który bezpośrednio po wydruku etykiety pozwala na jej precyzyjną aplikację poprzez automatyczne owinięcie etykiety na przewodzie. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas pracy i zwiększa wydajność pracownika.

Drukarki graficzne

Drukarka BBP7
Uniwersalna drukarka graficzna - BBP37

Ostatnia grupa, bez wątpienia najbardziej zbliżona możliwościami i zastosowaniem do działalności 4safety to drukarki graficzne. W tym przypadku mamy do czynienia z drukarkami, które łączą w sobie najlepsze cechy każdej z opisywanych powyżej grup. Drukarki mają kolorowe, dotykowe wyświetlacze oraz klawiaturę, co eliminuje konieczność pracy z komputerem (ale jej nie wyklucza). Każda z drukarek graficznych wyposażona jest w tę samą technologię, co drukarki mobilne. Funkcje te pozwalają na szybki wydruk pojedynczych etykiet od pierwszej sztuki, bez strat związanych z kalibracją i zmianą etykiet. Zastosowane głowice o rozdzielczości 300 DPI pozwalają na dokładny i wysoki jakościowo zadruk etykiet.

etykiety przemysłowe

Uniwersalność i różnorodność dostępnych materiałów gwarantuje możliwość ich wykorzystania w wielu miejscach na terenie firmy, od magazynów i oznaczeń typowo logistycznych (szafy, regały, ciągi komunikacyjne),przez działy kontroli jakości i laboratoria (oznaczenia LEAN, 5S, etykiety inspekcyjne, CLP/GHS) po działy BHP i Utrzymania Ruchu (znaki bezpieczeństwa, oznaczenia rurociągów i stref niebezpiecznych, punktów odcięcia energii LOTO, oznaczenia maszyn, przycisków etc.).

W zależności od drukarki można przygotować etykiety o wymiarach nawet do 200 mm szerokości i 5000 mm długości. Drukarkom tego typu towarzyszy chwytliwe hasło ZRÓB TO SAM (z ang. DO IT YOURSELF), dzięki czemu w krótkim czasie można zaprojektować i wydrukować pojedyncze oznaczenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami i obowiązującymi normami, bez konieczności angażowania drukarni czy hurtowni, które często długim terminem realizacji oraz dużym MOQ potrafią odstraszyć swoją ofertą.

Oznaczanie kabli Brady

Oprogramowanie

Warto również w kilku zdaniach wspomnieć o oprogramowaniu BRADY WORKSTATION, które między innymi dzięki polskiemu menu, w jasny i przyjazny sposób pozwala zaprojektować dowolną etykietę, a dzięki komunikacji z podłączoną do komputera drukarką, automatycznie rozpoznaje podłączoną drukarkę i zastosowany w niej materiał, uwzględniając zarówno kolor jak i jej rozmiar. BWS pozwala na samodzielne projektowanie etykiet, ale umożliwia też wykorzystanie gotowych aplikacji, dedykowanych do różnych zastosowań, co pozwala na szybkie i proste przygotowanie właściwego oznaczenia zgodnie z obowiązującymi standardami. Najlepszym przykładem jest aplikacja do oznaczeń rurociągów, która po wyborze obowiązujących w danym kraju norm dopasowuje kolor oznaczenia do wybranego z listy czynnika jaki chcemy opisać. Oczywiście oprogramowanie posiada wiele możliwości związanych z importowaniem przygotowanych wcześniej baz danych, tworzeniem zaawansowanych sekwencji i serializacji, które w znaczący sposób upraszczają proces tworzenia dużych ilości etykiet o zdefiniowanych wartościach.

Materiały eksploatacyjne

Każda z drukarek charakteryzuje się szerokim portfolio dostępnych materiałów eksploatacyjnych, co czyni je uniwersalnymi urządzeniami, dla wielu pracowników i działów w firmie. Co istotne, materiały dla każdej z drukarek charakteryzują się przemysłowymi właściwościami dzięki czemu wstęga winylowa w małej drukarce BMP21 jak i dużej graficznej BBP37 posiada takie same cechy. Połączenie właściwej drukarki z doskonałej jakości materiałami eksploatacyjnymi zapewnia najlepsze wykonanie etykiet i oznaczeń, które spełnią oczekiwania i potrzeby wszystkich firm czy instytucji.

Marcin Sobczyk Product Manager 4safety

W razie wątpliwości, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Pozdrawiam serdecznie

Marcin Sobczyk
Product Manager

loto@4safety.pl

Usługi

Zobacz powiązane usługi

Produkty

Zobacz powiązane produkty

Przemysłowe espresso

Przemysłowe Espresso NR 6 2021

Nr 6 Strategia ZERO WYPADKÓW

Każdego roku tysiące pracowników umiera lub doznaje ciężkich obrażeń w wyniku wypadków związanych z serwisem oraz konserwacją maszyn i urządzeń przemysłowych. Duża część tych wypadków spowodowana jest niewystarczającym zabezpieczeniem źródeł energii zasilających te urządzenia. Konsekwencje wypadków zwiększają popularność strategii ZERO WYPADKÓW.

Pobierz przemysłowe Espresso