O komforcie i bezpieczeństwie pracowników

12.11.2019 14:13

Przemysłowe Espresso nr 3 - bariery elastyczne pochłaniające energię uderzenia oraz maty ergonomiczne zapewniające komfort i bezpieczeństwo pracowników

Z okazji Światowego Dnia Ergonomii dla wszystkich, którzy mogą pochwalić się ergonomicznym stanowiskiem pracy gorące brawa 👏 Dla tych, którzy jeszcze nie przykładają do tego wagi zostawiamy kolejne wydanie naszego newslettera Przemysłowe Espresso nr 3.

W tej edycji, obok nowoczesnych barier elastycznych, przybliżymy problem długotrwałej pracy w pozycji stojącej wraz z gotowym rozwiązaniem w postaci mat ergonomicznych.

Komfort pracowników

komfort i bezpieczeństwo pracowników

Wiecie co w dużej mierze wpływa na poczucie komfortu podczas wykonywanej pracy? Pozycja w jakiej siedzimy/stoimy. Garbienie się przy biurku, stanie w bezruchu długi czas, brak przerw podczas pracy przed monitorem. Takich niezdrowych i tragicznych w skutkach nawyków jest wiele więcej. Sami w dużej mierze mamy wpływ na to jak się czujemy i co dostarczamy swojemu organizmowi.

Maty ergonomiczne

mata ergonomiczna, mata chodnikowa

To połączenie odpowiednich materiałów mające na celu zapewnienie jak najwyższego komfortu i bezpieczeństwa pracowników. Maty ergonomiczne posiadają właściwości antyzmęczeniowe i antypoślizgowe, redukują narastanie zmęczenia osoby stojącej na macie.

Przeznaczone dla osób, które długo pracują w pozycji stojącej. Specjalnie skonstruowana powierzchnia poprawia krążenie kończyn dolnych pracownika na stanowisku roboczym. Posiada też właściwości amortyzacyjne, dzięki czemu kręgosłup, biodra i kolana osób stojących na macie są mniej obciążone.

Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, bóle mięśni, bóle kręgosłupa

Schorzenia układu kostno-mięśniowego wpływają na funkcjonowanie mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwów oraz innych tkanek miękkich i stawów. Niektóre zawody związane np. z wydłużonym czasem pracy w pozycji stojącej na twardych nawierzchniach mogą być przyczyną tego rodzaju dolegliwości. Statyczna praca oraz niewygodne pozycje mogą być dodatkowymi czynnikami wpływającymi na ich rozwój.

Dane statystyczne dotyczące schorzeń układu kostno-mięśniowego dzielą te dolegliwości na trzy kategorie: schorzenia kończyn górnych, schorzenia kończyn dolnych oraz bóle pleców. Te niebezpieczne dla zdrowia schorzenia rozwijają się powoli - początkowo objawy mogą być łagodne, z czasem ulegają nasileniu. Stopniowo prowadzą do uciążliwego bólu, a niekiedy nawet do ostrych stanów znacząco wpływających na jakość życia i codziennego funkcjonowania.

bóle pleców, wypadki przy pracy, zabezpieczenia antypoślizgowe

Odpowiednio zaprojektowane, wyposażone i właściwe zorganizowane stanowisko pracy może pomóc uniknąć tego rodzaju problemów. Statystyki z lat np. 2011/12 podają, że na skutek tego rodzaju problemów stracono 7,5 miliona dni roboczych - uśredniając, każda osoba skarżąca się na takie schorzenia opuszczała pracę przez co najmniej 17 dni.

bezpieczeństwo na stanowisku pracy

Bezpieczeństwo pracowników

Maty ergonomiczne są powszechnie znanym już rozwiązaniem w zakładach przemysłowych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że maty ergonomiczne mogą być w wykonaniu ESD.

Maty ESD to powierzchnie robocze i maty podłogowe chroniące pracowników przed wstrząsami spowodowanymi elektrycznością statyczną oraz zabezpieczające blat stołu i wrażliwe urządzenia elektryczne znajdujące się na nim przed uszkodzeniem.

maty esd

Elektryczność statyczna jest wszędzie. W wielu obiektach ludzie są jednym z głównych generatorów elektryczności statycznej. Prosta czynność chodzenia lub nawet siedzenia na wybranych powierzchniach może generować kilka tysięcy woltów na ciele człowieka szczególnie w zimie, gdy powietrze staje się bardziej suche.

Nagromadzenie statyczne jest zwykle niezauważalne, dopóki nie zostanie rozładowane – zjawisko znane pod pojęciem wyładowania elektrostatycznego. Podobnie jak piorun, elektryczność statyczna nieustannie się buduje i szuka najkrótszej drogi do ziemi. Po nastąpieniu wyładowania pracownik może odczuwać skrajny wstrząs.

maty antyleketrostatyczne

Jeśli wyładowanie było odczuwalne, prawdopodobnie było to ponad 2000V. Jeśli rozładowanie było słyszalne, mogło wynosić między 3000 a 5000V. A jeśli podczas jego wystąpienia pojawiła się niebieska iskierka, wstrząs najprawdopodobniej był większy niż 10 000V.

W temacie komfortu i bezpieczeństwa pracowników zachęcamy również do odwiedzenia bloga, którego twórcą jest specjalista w dziedzinie #BHP Artur Lipowicz.

Artur poświęcił ergonomii wczorajszy wpis, wypełniony masą ciekawostek i praktycznych porad.

Zobacz blog.

Usługi

Zobacz powiązane usługi

Produkty

Zobacz powiązane produkty

Przemysłowe espresso

Przemysłowe Espresso NR 3 2020

Nr 3 Maty ergonomiczne i bariery elastyczne

Z okazji Światowego Dnia Ergonomii dla wszystkich, którzy mogą pochwalić się ergonomicznym stanowiskiem pracy gorące brawa! Dla tych, którzy jeszcze nie przykładają do tego wagi zostawiamy kolejne wydanie naszego biuletynu. W tej edycji, obok nowoczesnych barier elastycznych, przybliżymy problem długotrwałej pracy w pozycji stojącej wraz z gotowym rozwiązaniem w postaci mat ergonomicznych.

Pobierz przemysłowe Espresso
Newsletter

Zobacz pozostałe publikacje