O komforcie i bezpieczeństwie pracowników

12.11.2019 14:13

Przemysłowe Espresso nr 3 - bariery elastyczne pochłaniające energię uderzenia oraz maty ergonomiczne zapewniające komfort i bezpieczeństwo pracowników

Z okazji Światowego Dnia Ergonomii dla wszystkich, którzy mogą pochwalić się ergonomicznym stanowiskiem pracy gorące brawa 👏 Dla tych, którzy jeszcze nie przykładają do tego wagi zostawiamy kolejne wydanie naszego newslettera Przemysłowe Espresso nr 3.

W tej edycji, obok nowoczesnych barier elastycznych, przybliżymy problem długotrwałej pracy w pozycji stojącej wraz z gotowym rozwiązaniem w postaci mat ergonomicznych.

Komfort pracowników

komfort i bezpieczeństwo pracowników

Wiecie co w dużej mierze wpływa na poczucie komfortu podczas wykonywanej pracy? Pozycja w jakiej siedzimy/stoimy. Garbienie się przy biurku, stanie w bezruchu długi czas, brak przerw podczas pracy przed monitorem. Takich niezdrowych i tragicznych w skutkach nawyków jest wiele więcej. Sami w dużej mierze mamy wpływ na to jak się czujemy i co dostarczamy swojemu organizmowi.

Maty ergonomiczne

mata ergonomiczna, mata chodnikowa

To połączenie odpowiednich materiałów mające na celu zapewnienie jak najwyższego komfortu i bezpieczeństwa pracowników. Maty ergonomiczne posiadają właściwości antyzmęczeniowe i antypoślizgowe, redukują narastanie zmęczenia osoby stojącej na macie.

Przeznaczone dla osób, które długo pracują w pozycji stojącej. Specjalnie skonstruowana powierzchnia poprawia krążenie kończyn dolnych pracownika na stanowisku roboczym. Posiada też właściwości amortyzacyjne, dzięki czemu kręgosłup, biodra i kolana osób stojących na macie są mniej obciążone.

Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, bóle mięśni, bóle kręgosłupa

Schorzenia układu kostno-mięśniowego wpływają na funkcjonowanie mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwów oraz innych tkanek miękkich i stawów. Niektóre zawody związane np. z wydłużonym czasem pracy w pozycji stojącej na twardych nawierzchniach mogą być przyczyną tego rodzaju dolegliwości. Statyczna praca oraz niewygodne pozycje mogą być dodatkowymi czynnikami wpływającymi na ich rozwój.

Dane statystyczne dotyczące schorzeń układu kostno-mięśniowego dzielą te dolegliwości na trzy kategorie: schorzenia kończyn górnych, schorzenia kończyn dolnych oraz bóle pleców. Te niebezpieczne dla zdrowia schorzenia rozwijają się powoli - początkowo objawy mogą być łagodne, z czasem ulegają nasileniu. Stopniowo prowadzą do uciążliwego bólu, a niekiedy nawet do ostrych stanów znacząco wpływających na jakość życia i codziennego funkcjonowania.

bóle pleców, wypadki przy pracy, zabezpieczenia antypoślizgowe

Odpowiednio zaprojektowane, wyposażone i właściwe zorganizowane stanowisko pracy może pomóc uniknąć tego rodzaju problemów. Statystyki z lat np. 2011/12 podają, że na skutek tego rodzaju problemów stracono 7,5 miliona dni roboczych - uśredniając, każda osoba skarżąca się na takie schorzenia opuszczała pracę przez co najmniej 17 dni.

bezpieczeństwo na stanowisku pracy

Bezpieczeństwo pracowników

Maty ergonomiczne są powszechnie znanym już rozwiązaniem w zakładach przemysłowych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że maty ergonomiczne mogą być w wykonaniu ESD.

Maty ESD to powierzchnie robocze i maty podłogowe chroniące pracowników przed wstrząsami spowodowanymi elektrycznością statyczną oraz zabezpieczające blat stołu i wrażliwe urządzenia elektryczne znajdujące się na nim przed uszkodzeniem.

maty esd

Elektryczność statyczna jest wszędzie. W wielu obiektach ludzie są jednym z głównych generatorów elektryczności statycznej. Prosta czynność chodzenia lub nawet siedzenia na wybranych powierzchniach może generować kilka tysięcy woltów na ciele człowieka szczególnie w zimie, gdy powietrze staje się bardziej suche.

Nagromadzenie statyczne jest zwykle niezauważalne, dopóki nie zostanie rozładowane – zjawisko znane pod pojęciem wyładowania elektrostatycznego. Podobnie jak piorun, elektryczność statyczna nieustannie się buduje i szuka najkrótszej drogi do ziemi. Po nastąpieniu wyładowania pracownik może odczuwać skrajny wstrząs.

Jeśli wyładowanie było odczuwalne, prawdopodobnie było to ponad 2000V. Jeśli rozładowanie było słyszalne, mogło wynosić między 3000 a 5000V. A jeśli podczas jego wystąpienia pojawiła się niebieska iskierka, wstrząs najprawdopodobniej był większy niż 10 000V.

W temacie komfortu i bezpieczeństwa pracowników zachęcamy również do odwiedzenia bloga, którego twórcą jest specjalista w dziedzinie #BHP Artur Lipowicz.

Artur poświęcił ergonomii wczorajszy wpis, wypełniony masą ciekawostek i praktycznych porad.

Zobacz blog.

Usługi

Zobacz powiązane usługi

Produkty

Zobacz powiązane produkty

Przemysłowe espresso

Przemysłowe Espresso NR 3 2020

Nr 3 Maty ergonomiczne i bariery elastyczne

Z okazji Światowego Dnia Ergonomii dla wszystkich, którzy mogą pochwalić się ergonomicznym stanowiskiem pracy gorące brawa! Dla tych, którzy jeszcze nie przykładają do tego wagi zostawiamy kolejne wydanie naszego biuletynu. W tej edycji, obok nowoczesnych barier elastycznych, przybliżymy problem długotrwałej pracy w pozycji stojącej wraz z gotowym rozwiązaniem w postaci mat ergonomicznych.

Pobierz przemysłowe Espresso